Aktywny Senior 55+ i jego środowisko lokalne - pakiet zajęć ruchowych, językowych, warsztaty, biesiadowanie, wyjścia kulturalne oraz wycieczki skierowane do osób zamieszkujących w dzielnicach Piotrowice i Ochojec

L19/09/VIII

Lokalizacja:

 Kluby przy Spółdzielni Mieszkaniowej "SILESIA":
ul. Północna 32, ul. Radockiego 282, ul. Żurawia 80

Wnioskodawca:

 Dorota Ostrowicz

Koszt szacunkowy:

 89 140 zł

Opis zadania:

 

​AKTYWNY SENIOR 55+ I JEGO ŚRODOWISKO LOKALNE to pakiet zajęć ruchowych, językowych, warsztaty, biesiadowanie, wyjścia kulturalne oraz wycieczki skierowane do osób zamieszkujących w dzielnicach Piotrowice i Ochojec. Dodatkowo szereg spotkań, które poprawią kondycję fizyczną i psychiczną po COVID-19.
Z projektu będą mogły skorzystać osoby w wieku 55+. Dopuszcza się również udział mieszkańców środowiska lokalnego w innym wieku. Udział pozostałych osób nie może przekraczać 30% ogółu uczestników całości kosztów projektu.

W ramach aktywności fizycznej będą to cotygodniowe 1,5 godzinne spacery z kijami pod okiem instruktora (Nordic Walking) i zajęcia ogólnousprawniające i taneczne dla seniorów. Dla osóbchcących poćwiczyć pamięć odbędą się cotygodniowe zajęcia językowe (angielski i niemiecki). W ramach zajęć kulturalnych – warsztaty terapeutyczne (np. radzenie sobie ze stresem), naturalnych środków czystości, naturalnych kosmetyków, florystyczne i wyjścia do katowickich kin, teatrów oraz filharmonii i NOSPRu na koncerty. Oprócz tego w programie są cztery wycieczki oraz spacery po okolicy.

Zorganizujemy Dzień Seniora ( listopad 2022) oraz trzy okazjonalne zabawy przy muzyce. W ramach pobudzenia do działania i wyjścia z domu proponujemy mieszkańcom w ramach zajęć ruchowych cotygodniowy 1,5 godzinny spacer z kijami pod okiem instruktora Nordic Walking przez 6 miesięcy. Dwa razy w miesiącu proponujemy zajęcia rekreacyjno-ruchowe z instruktorem, które będą się odbywać na siłowni plenerowej. Trzy razy w tygodniu (przez 8 miesięcy) będą miały miejsca zajęcia ogólnousprawniające np. zdrowy kręgosłup. Raz w tygodniu zajęcia taneczne – zumba. Dwa razy w tygodniu (przez 8 miesięcy) seniorzy poćwiczą swoją pamięć na zajęciach językowych. Do wykonania tego zadania należy zatrudnić instruktorów i lektorów.

W ramach warsztatów chcemy zorganizować cykl spotkań: terapeutycznych (np. radzenie sobie ze stresem), florystycznych oraz z przygotowania kosmetyków naturalnych i środków higieny osobistej oraz produkcji naturalnych środków czystości. Warsztaty poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy przyniosą ze sobą potrzebne materiały do wykorzystania na zajęciach. Każdy z uczestników zabiera przygotowane przez siebie produkty do domu. W ramach wyjść kulturalnych proponujemy wyjścia do katowickich kin, teatrów, filharmonii i NOSPRu (przez 10 miesięcy). Do wykonania tego zadania należy zakupić bilety na seanse, przedstawienia czy koncerty. Kolejnym zadaniem będzie organizacja Dnia Seniora ( listopad 2022). W tym dniu seniorzy obejrzą przedstawienie teatralno – muzyczne. Do zrealizowania okazjonalnych biesiad tanecznych przy muzyce potrzebne będzie zatrudnienie DJ-a oraz sfinansowanie poczęstunku (np. ciasto, gorący posiłek, zimna płyta).

Oprócz tego odbędą się cztery wycieczki. Do zorganizowania wycieczek potrzebujemy zatrudnić przewodnika, wynająć autokar i opłacić bilety wstępu do zwiedzanych miejsc. Proponujemy również spacery po dzielnicy wraz z przewodnikiem (7 wyjść), dzięki którym będzie można bliżej poznać okolicę. Potrzebne będzie zatrudnienie przewodnika. Zajęcia i imprezy mają na celu zachęcić seniorów i mieszkańców do wyjścia z domu, nawiązania
nowych znajomości oraz poprawy kondycji i dobrego samopoczucia.

Przygotowaliśmy pakiet spotkań, które poprawią kondycję fizyczną i psychiczną po COVID-19. W planach są prelekcje, porady, spotkania ze specjalistami np. psychologiem, dietetykiem, fizjoterapeutą, zielarzem itp. A także pogadanki podczas których uczestnicy będą mogli zadawać pytania i uzyskają fachową pomoc dotyczącą: powrotu do sprawności fizycznej sprzed okresu pandemii, sposobu radzenia sobie ze stresem, przebywania przez długi okres czasu w izolacji itp. W ramach pakietu ćwiczenia relaksacyjne, poprawiające kondycję itp.
Proponowany pakiet będzie miał na celu uświadomić mieszkańców jak należy się odżywiać aby zadbać o swoją odporność. Poza tym chcemy, aby mieszkańcy zrozumieli, że aby powrócić do formy, należy spożywać zdrowe,
wartościowe pokarmy ale też ruszać się, ćwiczyć na świeżym powietrzu, wykonywać badania kontrolne i ogólnie dbać o siebie - zarówno o sferę psychiczna jak i fizyczną.

Etapy projektu:

zgłoszenie projektu
weryfikacja formalna
weryfikacja merytoryczna
prezentacja projektu
głosowanie
realizacja
zakończenie realizacji

Kontakt:

 tel. 507 020 970