plik foto id: 1400011357
plik foto id: 1400011356

AKTUALNOŚCI

Dzielnicowa Giełda Pomysłów – Katowice zbierają pomysły mieszkańców

Od dzisiaj mieszkańcy Katowic mogą zaangażować się w działania na rzecz miasta - wystartowała II edycja Dzielnicowej Giełdy Pomysłów. To narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą podzielić się pomysłami na rozwój swoich dzielnic. Z tych pomysłów potencjalni wnioskodawcy do Budżetu Obywatelskiego mogą czerpać swoje inspiracje.

- Budżet Obywatelski to doskonałe narzędzie do wprowadzania realnych zmian, z którego katowiczanie mogą korzystać już od jedenastu lat. Dzięki Dzielnicowej Giełdzie Pomysłów możemy dostrzec w jakich dziedzinach i gdzie dokładnie mieszkańcy czują największe zapotrzebowanie na konkretny rodzaj zadań. Zeszłoroczna edycja pokazała nam, że katowiczanie bardzo chętnie chcą dzielić się pomysłami, gdyż wpłynęły 683 ankiety z ponad 2 tys. inicjatyw. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja również stanie się inspiracją dla osób składających wnioski do Budżetu Obywatelskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przed nami XI edycja Budżetu Obywatelskiego i V edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice. Aby ułatwić wnioskodawcom przygotowanie projektów, w ubiegłym roku powstała Dzielnicowa Giełda Pomysłów. Dzięki powstałej ankiecie, każdy mieszkaniec Katowic, niezależnie od wieku czy dzielnicy zamieszkania ma możliwość wskazania swoich potrzeb.

- W ubiegłorocznej, pierwszej edycji Dzielnicowej Giełdy Pomysłów najwięcej propozycji dotyczyło takich kategorii, jak: infrastruktura drogowa i rowerowa – 370, zieleń miejska i mała architektura – 299 oraz kultura i integracja mieszkańców – 275. Najwięcej ze zgłoszonych ankiet dotyczyło Koszutki - 55, Bogucic - 53 i Ligoty-Panewnik - 52. Natomiast najbardziej aktywną grupą wiekową w zgłaszaniu pomysłów były osoby mieszczące się w przedziale wiekowym 35-44 – przypomina Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej.

Ankieta dostępna jest od 16 do 31 stycznia br. w wersji cyfrowej TUTAJ. Istnieje również możliwość wypełnienia jej w wersji papierowej w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz wybranych Miejskich Domach Kultury (lista). Wypełnione ankiety można wrzucić do specjalnie oznakowanych urn.

W jaki sposób wypełnić ankietę?

Wypełniając ankietę należy zaznaczyć jedną dzielnicę oraz kategorię, której dotyczy dany pomysł. Wspomagając się wynikami poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego wyszczególniono 8 kategorii zadań, które pojawiły się najczęściej. Są to:

  • Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia – np. monitoring, sprzęt fizjoterapeutyczny
  • Kultura i integracja mieszkańców – np. koncerty, festyny, jarmarki, warsztaty, kina plenerowe
  • Edukacja i sport – np. siłownie plenerowe, boiska, zajęcia sportowe
  • Infrastruktura drogowa i rowerowa – np. drogi, chodniki, oświetlenie, miejsca postojowe, wiaty rowerowe, drogi dla rowerów
  • Ochrona środowiska i zwierząt – np. wybiegi dla psów, warsztaty ekologiczne
  • Zieleń miejska i mała architektura – np. drzewa, pasy zieleni, ławki, kosze na śmieci, kompleksowa rewitalizacja terenów
  • Zadania skierowane do seniorów – np. warsztaty, kursy, zajęcia
  • Zadania skierowane do dzieci – np. place zabaw, kreatywne strefy gier

Jeżeli pomysłu nie da się zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii, należy go wpisać w rubrykę inne. Po zaznaczeniu kategorii, w wyznaczonym polu należy wpisać pomysły wraz z lokalizacją.

Zebrane propozycje zostaną opublikowane do końca lutego br.