
AKTUALNOŚCI

Startuje 12 edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach
Mieszkańcy Katowic już po raz 12 będą mogli zgłaszać pomysły do katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Wnioski można składać od 10 marca do 7 kwietnia. W tym roku na Budżet Obywatelski i Zielony Budżet Katowic przeznaczono 23,4 mln zł.
- To już dwunasta edycja Budżetu Obywatelskiego i szósta edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice. Poprzednie lata pokazały, że katowiczanki i katowiczanie doskonale wiedzą, jak korzystać z tych narzędzi, które pozwalają bezpośrednio wpływać na rozwój naszego miasta. Od początku funkcjonowania w mieście Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy złożyli ponad 3,7 tysiąca projektów. Do realizacji wybrali ponad 1,4 tys. z nich o łącznej wartości ponad 191 mln zł - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Co roku do Budżetu Obywatelskiego zgłaszanych jest kilkaset projektów, a we wrześniowym głosowaniu kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców decyduje o tym, które z tych projektów miasto ma zrealizować - w ubiegłym roku było to ponad 41 tys. osób. Wszystkich mieszkańców i mieszkanki, którzy chcą zaangażować się w rozwój Katowic zachęcam do składania wniosków i odwiedzenia strony bo.katowice.eu, gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat – dodaje prezydent.
Jak złożyć wniosek
Wnioski do budżetu obywatelskiego można złożyć na kilka sposobów - elektronicznie za pomocą formularza online (udostępniony od 10 marca na stronie bo.katowice.eu), poprzez ePUAP lub e-mail (wnioskiBO@katowice.eu) oraz papierowo – taki wniosek należy osobiście lub przez pełnomocnika dostarczyć do Punktu Konsultacyjnego BO mieszczącego się w budynku Urzędu Miasta (Rynek 13), w pokoju 205 (II piętro – budynek wyposażony w windę). Niezależnie od wybranej formy mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje zadania od 10 marca do 7 kwietnia br.
Obligatoryjnym załącznikiem do każdego wniosku jest lista poparcia. W przypadku zadań ogólnomiejskich to 50 podpisów mieszkańców Katowic. Natomiast w przypadku zadań lokalnych liczba niezbędnych podpisów osób popierających pomysł jest uzależniona od liczby mieszkańców dzielnicy, której dotyczy wniosek. Zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście podpisów, a w przypadku dzielnic z wyższą liczbą mieszkańców jak Ligota-Panewniki czy Śródmieście to odpowiednio 24 i 22.
– Musimy pamiętać, że każda nowa inwestycja to także późniejsze koszty utrzymania. Dlatego zachęcam wnioskodawców, by już na etapie składania projektów zwracali uwagę na te wydatki – zaznacza Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. - Podobnie jak w poprzednich latach, projekty takie jak budowa wodnych placów zabaw, tężni czy lodowisk będą odrzucane z powodu wysokich kosztów utrzymania. Pamiętajmy też, że zadania dotyczące Ochotniczych Straży Pożarnych, ze względu na zakres ich działania, należy zgłaszać jako ogólnomiejskie. Natomiast na terenach wspólnot mieszkaniowych, Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i spółdzielni mieszkaniowych można realizować tylko projekty nieinwestycyjne – przypomina naczelniczka.
Harmonogram 12 edycji Budżetu Obywatelskiego
Złożone wnioski przejdą weryfikację formalną (do 5 maja) oraz merytoryczną (do 20 sierpnia). Na projekty zgłoszone w 12 edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach będzie można oddać głos od 12 do 25 września 2025 r.
Szczegółowy harmonogram:
od 10 marca do 7 kwietnia 2025 |
Zgłaszanie projektów zadań do Budżetu Obywatelskiego |
do 5 maja 2025 |
Weryfikacja formalna wraz z ogłoszeniem jej wyników |
do 1 lipca 2025 |
Łączenie zgłoszonych wniosków oraz możliwość zgłoszenia przez mieszkańców zastrzeżeń lub uwag do projektu |
do 20 sierpnia 2025 |
Weryfikacja merytoryczna wraz z ogłoszeniem jej wyników |
do 3 września 2025 |
Wycofanie wniosku do Budżetu Obywatelskiego |
od 12 do 25 września 2025 |
Głosowanie |
do 30 września 2025 |
Podanie wyników głosowania – oficjalne zamknięcie procesu wyboru zadań do realizacji |